İnsan Kaynakları süreçlerini otomasyon kapsamına alıyoruz. Hemen her İK organizasyonunun süreçlerini yönettiği bir yazılım var. Bu yazılımları çalışanların erişimine de açarak çalışan tarafında da verimlilik ve memnuniyet artışı sağlamaya çalışıyoruz. Kâğıt formları bıraktık, dijital formlara geçtik. Günümüzde artık bunlar hijyen faktör durumunda.

Artık devir tasarım devri. Çalışanlara kullandırdığınız İK yazılımları kullanıcı dostu mu? Onların hayatlarını kolaylaştırıyor, hız katıyor, gülümsetiyor musunuz? Bunun için bir çaba sarf ediyor musunuz?

Soru: İyi de tasarım konusu Bilgi Teknolojileri (BT) grubunun işi değil mi? Benim bilmem gerekmiyor.

Cevap: Evet tasarım yapmak ve geliştirmek BT’nin sorumluluğu ama tasarıma girdi teşkil edecek ihtiyaç aktarımını ve tasarımın kontrolünü siz yapacaksınız. Bilinçli bir müşteri olarak BT’ye brif verirken çalışanınıza neyi deneyimletmek istediğinizi, çalışanlarınızın ne tür farklı ihtiyaçları olduğunu tanımlanmanız gerekiyor. Philip Crosby’e göre “Kalite gereksinimlerin karşılanmasıdır”. Çıtayı siz belirleyeceksiniz. Test için size sunulmuş olan ürünü beklentilerinizi ne derece karşıladığını noktasında değerlendirmeniz gerekiyor. Kullanıcı deneyimi (UX) henüz kurumlarda yeteri kadar sahiplenilmiş durumda değil. Bu konuda talepkâr olmalısınız; bu da ne istediğinizi tarif etmenizi ve bu konuda iyi örnekleri bilmenizi gerektiriyor.

 

İK yazılımınızın kullanıcı dostu olması için bazı ipuçları:

SSO (Single Sign-on): SSO yazılımın çalışanlarınızı otomatik olarak tanımasını sağlar; onları kullanıcı adı ve parola girme yükünden kurtarır. Teknik, maliyet ve güvenlik bakımından bunun yapılmaması yönünde gerekçelerle karşılaşabilirsiniz. Bunları sorgulayın. Güvenlik konusunda olasılık ve gerçekleşmesi halindeki etkinin büyüklüğünü değerlendirin.

Veritabanı: Veritabanınızda olan veya olması gereken veriyi çalışanlarınızdan istemeyin.

Navigasyon: Kullanıcı mümkün olduğu kadar az tıklamayla ekranlarda işini halledebilmeli.

Gutenberg Kuralı: Soldan sağa yazma kültürü olan toplumlarda bir metinde bakılan ilk nokta sol üst köşe. Önemli konuları bu alanda konumlamak etkili sonuç veriyor. Bir süredir yapılmakta olan bilgisayar başında göz izleme testleri de bunu doğruluyor. Eğer görsel kullanacak olursanız bu kural devre dışı kalıyor.

Performans Yükü: Bir görevi tamamlamak için ne kadar fazla çaba gerekirse, görevin kullanıcılar tarafından başarıyla tamamlanma olasılığı o kadar azalır.

Boşluk:  Kalabalık olmayan ekranlar daha seçkin bir hava veriyor.